8. A komló felhasználása

Magyarul a sör keserű ízét adó komlót a főzés elején, az ital aromáját adó komlót viszont a főzés végén adják hozzá a főzethez.

A sörfőzés során valójában kétszer is hozzáadnak komlót a főzethez. Erre azért van szükség, mert ahhoz, hogy a komlóból a keserű íz átmenjen a cefrére, elég hosszú ideig kell együtt főzni őket, ez viszont negatívan hat az aromára. A kívánt aroma eléréséhez szükséges komlót csak a főzés végén adják hozzá a készülő italhoz. A markáns aroma eléréshez egyes serfőző mesterek ezen felül a szűréskor is, illetve az érlelődés során is adagolnak még komlót az italhoz. Magyarul a sör keserű ízét adó komlót a főzés elején, az ital aromáját adó komlót viszont a főzés végén adják hozzá a főzethez.

A felhasznált komló formája

Tobozka
Sok sörfőző mester esküszik arra, hogy a komlót egészében, eredeti formájában kell felhasználni. A komló tobozkája virágszirmokból és egy külső csészéből áll. A csészelevelek végén kis mirigyek találhatók, ezek tartalmazzák az úgynevezett komlólisztet, amelyben illóolaj, cukor, viasz és gyanta találhatók. A serfőzők számára ezek az illóolajok nagyon fontosak, ugyanis ezek határozzák meg később a sör ízét és aromáját.

Tabletta
A komló feldolgozása során az eredetileg gömbölyű termős virágokat tabletta formájúvá préselik össze. Ezeket többnyire vákuumcsomagolásban vehetik meg a serfőzők. A komlótabletta előnye az eredeti formájú tobozkákkal szemben az, hogy hosszabb ideig eláll.

Komlókivonat
A sörkészítők számára a harmadik lehetőség a komló folyadék formája, amely a komló minden lényeges alkotóelemét tartalmazza. Ezen felül készítenek azonban olyan speciális komlófolyadékokat is, amelyek kizárólag az aromát vagy a keserű ízt tartalmazzák.

Felhasznált irodalom: Berry Verhoef: Sörök enciklopédiája. Pécs. Alexandra Kiadó, 2010.

megosztás:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
On Key

Sörárium blog

14. Az élesztő használata a középkorban

A középkorban a szerzetesek fokozatosan tökéletesítették a sörfőzés technikáját, azzal azonban nem voltak tisztában, mi okozza az erjedést. Spontán folyamatnak tekintették, a rothadás egyik formájának.

13. Az élesztő

Az élesztő sokáig nem tartozott a sör tudatosan használt alapanyagai közé. Mivel az élesztő benne van a levegőben, nem feltétlenül kell tudatosan hozzáadni a főzethez az erjesztés elindításához.

42. Ale sörök 10.

Az Imperial Stout a legerősebb fajta Stout. Kifejezetten sötét vagy fekete színű, 6-8%-os alkoholtartalmú sör.

72. Sörlázadások – A sörpuccs 10.

A Birodalmi Harci Lobogó nevezetű, nem a náci párthoz tartozó, de szélsőjobboldali paramilitáris szervezet, Ernst Röhm vezetésével a Löwenbräukeller-ben várakoztak és söröztek.