46. Az ókori sörfesztivál: a Részegség ünnepe

Az ősi Egyiptomban azonban magának a sörnek is volt ünnepe. Nem is finomkodtak a körülírásával: a Részegség ünnepének neveztek.

A sör nagy szerepet játszott a különböző ókori népek, így a mezopotámiaiak, az egyiptomiak, a kelták és a germánok ünnepein. Fogyasztották a szertartások részeként, áldozatként mutatták be az isteneknek, vagy csak sörrel ünnepeltek. Az ősi Egyiptomban azonban magának a sörnek is volt ünnepe. Nem is finomkodtak a körülírásával: a Részegség ünnepének neveztek.
A sör ünnepe
A Részegség ünnepét az Áradás évszak első hónapjának 20. napján tartották. Az előkelők és a közemberek egyaránt nagy mennyiségben itták a sört. Az ókori egyiptomi falfestmények az ivástól rosszul lévő, hányó embereket is megörökítettek. Az ünnep azonban egyáltalán nem a lealacsonyodásról szólt, hanem egy jeles mitológiai eseményről emlékezett meg, amely szerint az emberiség a sörnek köszönheti, hogy nem pusztult ki. Emiatt a sorsdöntő esemény miatt adtak hálát a Részegség ünnepén. Ré leveri az emberek lázadását A történet szerint (amelyet az Égi tehén mítoszának neveznek) az ősidőkben az emberek fellázadtak az istenek ellen. Ré, a Napisten, válaszcsapásként Hathor küldte el bosszút állni. Az istennő kontrollálhatatlan dühéről volt ismert. Nagy pusztítást végzett az emberek között, sokakat megölt, aztán visszatért Réhez, és így szólt: „Hatalmamba kerítettem az embereket, és öröm volt ez szívemnek”. A főisten így szólt: „Nos, mint király, hatalmam lesz fölöttük, miután megkisebbedett a számuk”. Ré a maga részéről ezen a ponton befejezettnek tekintette az ügyet, az istennő azonban nem. Hathor, miután megízlelte az emberi vért, nem tudott úrrá lenni a vérszomján, ezért úgy döntött, hogy folytatja amit elkezdett, és kiírtja az egész emberiséget. Ré tudta, hogy rábeszéléssel semmire sem megy az agresszív istennőnél, ezért trükköt eszelt ki. A vérszomjat csak a sör csillapítja Ré vörös festéket hozatott a leggyorsabb követeivel Elephantinéből, eközben sörhöz való árpát daráltatott a szolgálólányokkal. A papjaival hétezer korsó különleges, vörösre színezett sört készíttetett, amely úgy festett, mint az emberi vér. A mítosz ezután így szól: Ré teljes sötétségben kerekedett fel, hogy szétszórassa ezt az altatót. Hatalma által a földeket háromarasznyi folyadék lepte el. Amikor kora hajnalban megjött az istennő, elárasztva találta ezeket. Szép volt az arca abban a sörben. Inni kezdett, jólesett a szívének. Megrészegedett, nem ismerte meg az embereket.” Az istennő végül annyira berúgott, hogy nem tudta folytatni a vérengzést, az emberi faj így ma is létezik. Az ókori egyiptomiak szerint erre mindenképp inni kell. [Kákosy László és Wessetzky Vilmos fordítása. A szöveg legkorábban a Tutanhamon szarkofágját körülvevő 4 aranyozott kápolna egyikében jelenik meg. Teljes formájában I. Széthi, II. és III. Ramszesz, töredékesen VI. Ramszesz sírjában is megtalálható.]

Felhasznált irodalom: Gaál Ernő: Sör az ókori Egyiptomban és Mezopotámiában Budapest, Gondolat, 1988.

megosztás:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
On Key

Sörárium blog

43. Ale sörök 11.

hanga ale egy igazi sörkülönlegesség, amely révén bepillanthatunk abba, milyenek voltak azok az ősi sörök, amelyeket nem komlóval, hanem más növényekkel ízesítettek.

72. Sörlázadások – A sörpuccs 10.

A Birodalmi Harci Lobogó nevezetű, nem a náci párthoz tartozó, de szélsőjobboldali paramilitáris szervezet, Ernst Röhm vezetésével a Löwenbräukeller-ben várakoztak és söröztek.