108. Amit sörivás közben érzünk 3.
A folyékony kenyér édességéért a maláta felel, ugyanis nem minden benne lévő cukor erjed meg. Savanyú ízt csak néhány sörben érezhetünk, például a német búzasörökben vagy a belga sörökben.
Étterem, söröző és látványsörfőzde
5000 Szolnok, Kossuth tér 9.
A folyékony kenyér édességéért a maláta felel, ugyanis nem minden benne lévő cukor erjed meg. Savanyú ízt csak néhány sörben érezhetünk, például a német búzasörökben vagy a belga sörökben.
Testünknek ezt a reakcióját, amelyet a sörben lévő vegyi anyagok okoznak, a szakértők többnyire a jó sör jeleként értékelik.
Az ínyenc sörfogyasztók gyakran beszélnek arról, mennyire testes, élénk vagy éppen száraz egy sör.
A nagyszerű találmányt aztán a tengerentúlon az ottani közönség igényeihez igazították: az 1950-es években megjelentek a western tematikájú és díszítésű sörcsizmák.
Arról nincs megbízható információ, ki alkotta meg az első sörcsizmát, az azonban biztos, hogy a Brit-szigeteken már az 1800-as évek első felében használták, és elsősorban nemesi vadásztársaságokban volt népszerű.
Az új helyek nem csak hamar népszerűek lettek, és hanem a nagy részük mind a mai napig létezik!
Már nem csak arról volt szó, hogy néhány munkás nem megy be néhány kocsmába, hanem sorozatos munkabeszüntetések kísérték az ügyet.
Ahogy látható eredmény nélkül egyre hosszabb ideje tartott a sörbojkott, úgy lett a munkások hangulata egyre paprikásabb.
A politikai gyűléseken azonban mindenhol azzal a kérdéssel szembesítették őket a munkások, hogy mit akarnak kezdeni az emelkedő sörárakkal.
Az egyik greymouth-i kocsmáros, Paddy Keating a helyzetet láva úgy döntött, hogy kihasználja a váratlanul megnyílt piaci rést, és ő továbbra is 6 pennyért adja majd a pohár sört.
A bojkott láthatóan működött. Most már csak az volt a kérdés ki bírja tovább: a kocsmárosok vendég nélkül, vagy a munkások sör nélkül?
Attól tartottak, hogy ha csak egy vagy néhány söröző emel árat, a vendégeik egyszerűen átpártolnak a versenytársakhoz.
A sörlázadásokkal foglalkozó sorozatunk utolsó részében egy olyan konfliktust mutatunk be, ahol a fogyasztók erőszakmentes eszközökkel érték el a céljukat.
A zavargás másnap bekerült az országos hírekbe. A diákok nem igazán voltak büszkék a történtekre, a sörzavargást nehezen lehetett beilleszteni a polgárjogi küzdelmek nemes hagyományai közé.
A többnyire chicagói illetékességű, ünneplő diákok kisebb zavargásba kezdtek a campuson. Végül ledöntötték az amerikai futball pályán a góljelző póznákat, és az egyetem udvarára hurcolták őket.
A város lakói különösen nehezményezték a nagy létszámú egyetemi bulikat, amelyeket gyakran a campuson kívül, szabad ég alatt, többnyire parkolókban tartottak, több ezer diák részvételével.
Az eseményre 1984. október 3-án került sör egy amerikai egyetemi városban.
Ahogyan az egy évtizeddel korábbi müncheni események, Chicago is megmutatta, hogy a politikusoknak kétszer is érdemes meggondolniuk, hogy érdemes-e megnehezíteni a sör élvezetét.
A német menetoszlop éppen a folyón kelt át, amikor a polgármester parancsot adott a híd felvonására, hogy elvágja a tüntetőket a városközponttól.
A tárgyalás napjának reggelén mintegy háromszáz, sípokkal és dobokkal felszerelkezett német tüntető vonult a bíróság épülete előtti térre.
Ez a nap vált a lager sörlázadás nagy napjává. A német közösség úgy döntött, hogy nem bízza pusztán a bíró bölcs belátásra az ítéletet, hanem oda vonulnak a tárgyalásra a vádlott felmentését követelni.
A chicagói német közösség tehát nem csak összetartó és jól szervezett volt, hanem tagjainak jelentős része friss forradalmi tapasztalatokkal rendelkezett…
Az új polgármester elkötelezett híve volt szesztilalom híve volt. Az alkohol ellenzői ebben az időszakban nem csak a városban, hanem Illinois államban is lendületben voltak.
Nem csak katolikusok voltak, hanem gyakran részegek is. Az új polgármester úgy látta, itt az ideje megrendszabályozni a németeket és az íreket.
A német bevándorlók Chicago északi oldalán telepedtek le, amit a városközponttól a Chicago folyó választott el.
Az események Chicagóban játszódnak, 1855-ben, mégsem szakadunk el teljesen az európai sörkultúrától, mert az Újvilág első komoly sörlázadása szintén a németek nevéhez fűződik.
És mi a helyzet a WaWi sörkertjében, ahonnan elindult a forradalom? Megtartották az eredeti nyitva tartásukat, és este fél 10-ig még élő zenekar is játszhat a kertben.
A fél 10-es csendrendelet ellen szervezett tüntetésen, 1995. május 12-én minden várakozást felülmúló tömeg, körülbelül 25 000 ember jelent
Az 1844-es müncheni sörforradalmat „első bajor sörforradalomnak” is nevezik, hogy megkülönböztessék egy másik konfliktustól, ami már napjainkban történt: az 1995-ös bajor sörkert forradalomtól.
Az 1844-es bajos sörforradalom négy napon keresztül dühöngött változatlan erővel. Miután május elsején I. Lajos megúszta a királyi palota ostromát másnap személyesen is kínos helyzetbe került…
Kitör a sörforradalom 1844. május elsején körülbelül kétezer müncheni gyűlt össze az utcákon, hogy tiltakozzon a sör árának megemelése ellen.
Kitör a sörforradalom 1844. május elsején körülbelül kétezer müncheni gyűlt össze az utcákon, hogy tiltakozzon a sör árának megemelése ellen.
Megjött a végső csapás: a Bürgerbräukeller kiszámlázta a pártnak 3000 ember sörfogyasztását a dicső estéről.
Mintegy kétezer ember kezdett felvonulni, a két sörcsarnok egyesített csapatai és a szimpatizánsok. A menet élén egymásba karolva a náci vezetők haladtak.
A Birodalmi Harci Lobogó nevezetű, nem a náci párthoz tartozó, de szélsőjobboldali paramilitáris szervezet, Ernst Röhm vezetésével a Löwenbräukeller-ben várakoztak és söröztek.
A sörcsarnokban csak a puccsisták maradnak A nácik úgy döntöttek, hogy aminek a sörcsarnokban meg kellett történni, az sikeresen lezajlott, és a rohamosztagosok hazaengedték az embereket.
Lázongás a lázadók ellen a sörcsarnokban – Miközben az urak a hátsó szobában egyezkedtek, a sörcsarnokban kezdett igencsak feszültté válni a hangulat.
Kahr állambiztos hirdette meg 1923. november 8-ára a Bürgerbräukeller-be, a város egyik legnagyobb sörcsarnokába.
A német radikális jobboldal 1923 őszére, a hiperinfláció csúcspontján olyan hangulatba hergelte magát, hogy már nem az volt a kérdés, hogy lesz-e lázadás, hanem hogy ki csinálja meg a puccsot.
A helyzet pikantériája az volt, hogy nem csak a nácik terveztek puccsot. A hadsereg vezetői és a konzervatív politikusok szintén készültek az erélytelennek tartott berlini kormánnyal való leszámolásra.
A sörpuccs közvetlen előzményei – Az első világháborút követően 1923 volt a legnehezebb év Németország történetében.
nácik a gyűléseiken több fontos újítást is bevezette a korabeli sörházi kultúrához képest: tilos volt közbekiabálni, és a szónoklat után sem lehetett ellentétes állásponttal felszólalni
A sok száz vagy több ezer embert befogadni képes sörcsarnokban a hosszú asztalok mellett ültek az emberek, a literes korsókból sört ittak és perecet eszegettek, a pincérnők sürögtek-forogtak az asztalok között.
Ha magyar nyelvű embernek azt mondjuk, említsen meg olyan lázadást, ami kapcsolatba hozható a sörrel, valószínűleg a náci sörpuccsot fogja említeni.
A sörfőzés a germán törzseknél is alapvetően női munka volt. Ez természetesen a közrendű nők feladata volt, nem a magas rangú hölgyeké.
Az amerikai sörtörténet és Barack Obama első elnöki évének egyik fontos eseménye volt az a sörözés, amit az amerikai sajtó csak „beer summit”-nek, vagyis „sör csúcstalálkozónak” nevezett.
Volt azonban olyan időszak is, amikor nem a sört adóztatták meg, hanem maga volt az adó: a járandóságok egy részét sörben kellett rendezni.
Az ősi vallások szerves része volt, hogy az isteneiknek az emberek az általuk fogyasztott táplálékból mutattak be áldozatot: háziállatokat vágtak le vagy gabonaféléket égettek el.
Az Ördög megmutatta neki az ismeretlen virágot: ez a komló, és egy sör nevű italt lehet készíteni belőle, amely segítségével elfejtheti a nőt.
Égir mágikus söröskupái egy ősi férfiálmot testesítettek meg: soha nem örültek ki, miután valaki jól meghúzta őket, maguktól újratöltődtek.
A régi ír mitológia úgy tartotta, hogy az istenek kovácsának, Goibniu-nak volt a feladata, hogy megfőzze azt a speciális italt, amit a földkerekség legjobb sörének tartottak.
Ma a tömegtermelésben készített sörök nagy része lager sör, és a legtöbb magyar sörfogyasztó is alapvetően az alsóerjesztésű sörökhöz van hozzászokva.
A füstölt alkoholos italok rajgóit ez természetesen megörvendeztetné, de a könnyű mai sörökhöz szokott ízlelőbimbóknak szokatlan lenne az érzés.
A kelta sörkészítési eljárás – A kelták a malátázásra szánt gabonát egy erre a célra kialakított, földbe ásott árokba áztatták be és csíráztatták ki.
A sört gyakran nevezik folyékony kenyérnek az alapanyagai és a tápértéke miatt, de az ókori egyiptomi sör esetében tényleg nem túlzás egyfajta folyékony gabonának nevezni az italt.
1949-óta, több mint hatvan éve minden Oktoberfestet megrendeztek. Ez a leghosszabb zavartalan időszak a fesztivál életében, és jól jelzi Közép-Európa viszonylagos társadalmi stabilitását.
A világ legnagyobb sörfesztiválja, az Oktoberfest, 1810-es elindulása óta mindössze néhány alkalommal maradt el.
A modern világ legnagyobb sörünnepe a müncheni Oktoberfest. Ez egyben a világ legnagyobb szabadtéri fesztiválja.
Az ősi Egyiptomban azonban magának a sörnek is volt ünnepe. Nem is finomkodtak a körülírásával: a Részegség ünnepének neveztek.
Manapság a sört amolyan férfiitalnak, sőt a férfiak elengedhetetlen kellékének tekintjük. Vannak, akik nem is tartják igazán nőiesnek a sörözést, bár a szokások ezen a téren is gyorsan változnak.
A sör szerelmeseit és a tudósokat egyaránt régóta foglalkoztatja a kérdés: mikor, kik és hol főzték a világ első sörét? A sör feltalálására a mai napig nincs egyértelmű válasz.
Elérhetőségek
5000 Szolnok, Kossuth tér 9.
E-mail: info@sorarium.hu
Gyorslinkek
Ha a környéken jár térjen be hozzánk egy gyors ebédmenüre is hétköznaponként.
© 2019 Sörárium – Szolnoki interaktív sörmúzeum • Minden jog fenntartva – Készítette: Hernyák Gábor e.v. – WordPress (GeneratePress + Elementor Pro)
Alapkoncepció (steampunk stílus és grafika – egyedi programozással) – Net-Front Kft. (2016)